(Elnézést, de fővárosi vagyok, a poszt is Budapest-centrikus lesz.)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
A gazdaságos árszínvonalúak: DM és Rossmann
----------------------------------------------------------------------------------------------------
A német Rossmannt 1972-ben alapította Dirk Rossmann (1946-) a hannoveri családi drogériából kiindulva; jelenleg bő négyezer üzletük van Európában, illetve Izraelben és Törökországban, ennek fele Németországban. A szintén német Drogerie Marktot (DM) 1973-ban alapította Gotz Werner (1944-2022) Karlsruhében szintén családi drogériából kiindulva; Európa mellett Kínában nyitottak üzletet.
Mindkét üzlet kínálata hasonló, a parfümök nagyja néhány kivétellel a 0 - 20 ezer Ft közötti kategória, ami persze nem jelent "semmit", ebben a kategóriában is vannak olyan parfümök, amelyek tetszettek, csak kisebb arányban.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
A középkategória: Douglas, Marionnaud, Müller, Notino
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Legrégebbi parfüméria-láncunk a német Müller, amit 1953-ban alapított Ulmban a fodrász Erwin Franz Müller (1932-), persze ekkor ez még csak fodrászüzlet volt, csupán az 1960-as években kezdett termékeket is árulni. Bő 900 üzlettel vannak jelen Európában, Magyarországon kb. 30 üzlet van. Érdekesség, hogy még a cég 2007-es bevonulása előtt jóval, 1995-ben megvették és felújították a Gerbeaud épületét. Budapesti üzletek:
- Árkád pláza
- Corvin pláza
- Etele pláza
- Europeum
- MOM Park
- Váci utca
A Müllernek sajnos nincs online fenn a parfümválasztéka, de elég nagy és széles, amelyben az olcsóbb parfümök átfedésben vannak a DM és a Rossmann kínálatával, miközben olyan nagyobb és drágább márkák is helyet kapnak, mint az Armani, a Dior, a Guerlain vagy az Hermes.
****
A Marionnaud-t a francia Bernard Marionnaud (1934-2015) alapította 1958-ban, Clamart-ban, ami szépen-lassan terjeszkedett. A Marionnaud kezdete azonban nem erre a dátumra tehető, hanem 1984-re, amikor Marcel Frydman parfümériát vásárolt unatkozó feleségének. A szokásosnál olcsóbb áraikkal hamar nagy profitra tettek szert, egyre-másra vásárolták fel a kis üzleteket, 1996-ban pedig megvették a Marionnaud-t is, amivel egy csapásra közel 50 boltjuk lett, mára pedig már ezer felett járnak, a 2000-es években Európa vezető parfümériája voltak. Magyarországon tíz üzletük van, Budapesten:
- Árkád pláza
- Campona
- Csillag Center
- Pólus Center
- Rózsakert
- Westend
Bár külsőre elegánsnak tűnnek, választéka nagyjából egyezik a vegyesboltosabb beütésű Müllerével, kivéve az olcsóbb parfümöket.
****
A cseh Michal Zamec 2004-ben kezdett online parfümöket forgalmazni brnoi otthonának pincéjéből, már egy évvel később határon túlra terjeszkedett, 2014-ben az európai piac mellett már Egyesült Államokba is belépett. A különböző nevű online shopokat 2016-2017 során egységesítették Notinová, az első offline üzletek pedig 2017-ben nyitottak meg. Jelenleg közel 30 boltjuk van, Magyarországon ebből kettő, Budapesten:
- Aréna Pláza
- Mammut pláza
Talán 2018-ban vagy 2019-ben jártam először náluk, azóta többször változott a kiállított felhozatal: kezdetben voltak niche parfümök vagy régi nagy klasszikusok, mostanában nem látok ilyeneket, inkább a Marionnaud és a Müller választékára hajaznak, online azonban továbbra is nagyon széles a választék.
*****
A legrégebbi parfümlánc valójában a Douglas (ejtsd: duglász), de a középkategória végére hagytam a majd később részletezendő okok miatt. Egyszer volt, hol nem volt, a skót szappanfőző, John Sharp Douglas (-1847) 1821-ben a németországi Hamburgban nyitott üzemet, szappanjai pedig nemzetközileg is sikeresek lettek. Idővel kikerült a cég a családi kezekből, de a név megmaradt. Egy betársult testvérpár, a Carstens-nővérek nyitották meg az első parfümrészleget 1910-ben, innentől számítjuk a kezdetet. Az 1980-as évektől terjeszkednek nagy léptékben külföldön is, Magyarországon 2001 óta vannak jelen közel 30, ebből Budapesten 12 üzlettel, de! A választékuk valamivel a Marionnaud és a Müller fölé lő nagy átfedésben azokkal, egyes üzleteik viszont feljebb pozicionálva magukat már a niche kategóriát ostromolják. Ezekkel indítok:
- Etele pláza
- Mammut
- MOM Park
- Shopmark
- Váci utca
- Westend
- -----
- Allee
- Aréna
- Árkád
- Campona
- Gobuda
- Pólus Center
----------------------------------------------------------------------------------------------------
A "luxus" kategória: Belodore, Cherry Garden, Neroli, Le Parfum, Salon de Parfum, 7Scents, Violet OD
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ne ijesszen el senkit a luxus szó, mert bár valóban többszázezres parfümöket vásárolhatunk ezen helyeken, de bőven van a 0 - 20 ezer Ft-os kategóriából is. Ezek inkább niche üzletek, azaz kisebb példányszámú, általában csak parfümökkel foglalkozó cégek termékeit árulják, amelyek gyakran kézművesek, természetes alapanyagokkal dolgoznak... stb. Az utóbbi években egyre több ilyen üzlet nyílt Magyarországon, választékuk között kicsi az átfedés. Többnél is vásárolható minta.
- Tiszteletbeli elsőként hadd említsem meg a 2007-ben alapult, román Madisont, ami úgy tűnik, hogy 2011-es nyitása után 2023-ban bezárt Budapesten.
- A valódi első a 2005-ben nyílt Neroli két üzlettel a Régiposta utcában és az Andrássy úton, választékuk mintegy 60 márkát ölel fel.
- Zólyomi Zsolt már régóta az egyetlen magyar parfümőrként hirdeti magát, ami mára már nem igaz, de kétségtelenül a legismertebb, aki kultúrmisszióként tekint hivatására. 2016-ban nyitotta meg első üzletét, a Le Parfumöt az Erzsébet téren, később a MOM Parkban is. A választék kb. 30 márkára korlátozódik, amik neki tetszenek. Külön jó pont, hogy előadásokat tart és profi szaktanácsadást is biztosít.
- A Cherry Garden titokzatos, csak annyit tudni, hogy 2018-ban nyílt meg, jelenleg két üzletük van az Erzsébet körúton és az Árkádban. Közel 80 márkát tartanak, de rendszeresen vannak eseményeik is.
- Emlékszem, köpni-nyelni nem tudtam, amikor 2019-ben rányílt a Régiposta utcában közvetlenül a Nerolira a szerb Belodore. Választékuk bő 30 márkából áll.
- Igazi álomsztori a 2019-ben nyílt, magyar utcai 7scents, hiszen egy parfümkedvelő marketinges egyszercsak fogta magát, és hazaköltözött Nyugatról, hogy inkább a hobbijának éljen. Ez a bő 60 márkát felölelő választékon is látszik, ugyanis ez az üzlet talán a legkevésbé kommersz, bár mondhatjuk úgy is, hogy több a kellemestől bátran eltérő parfüm.
- 2022-ben nyílt meg a niche világában üzleti lehetőséget meglátó Salon de Parfum a Ferenciek terén. Annyira niche igyekszik lenni, hogy mndössze tíz márkával képviseltetik magukat egyelőre.
- Azon az előzmények ismeretében már meg sem lepődtem, hogy 2023-ban a Violet OD szintén a Régiposta utcában nyílt rá a Nerolira és a Belodore-ra. Nem találtam róluk egyelőre semmilyen információt, az ő választékuk is kimerül bő tíz márkában.
- Ápdét: Facebookja alapján 2024 novembere környékén nyitott meg a Mimoscent - hol máshol, mint a Régiposta utca közelében. Választékuk jelenleg kb. 15 márka. Némi pikantéria, hogy az üzletre rákeresve kiderül, a tulajdonos korunk egyik legnagyobb korrupciós botrányának vádlottja.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
A sajátmárkások: Clinique, Estee Lauder, Jo Malone, L'Occitane, Yves Rocher... stb.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Végül van pár komolyabb márka, akik jellemzően saját üzletláncukban árulják parfümjeiket parfümériák mellett/helyett. A teljesség igénye nélkül:
- Az amerikai Estee Lauder (1908-2004) szülei magyarok voltak, ő már Amerikában született, de az Estee keresztnév valójában "Eszti" akar lenni. Nagybátyja kozmetikai cikkeket áruló boltjából nőtte ki magát 1946-ban, 1960-ban már nemzetközi lett, az 1990-es években több márkát felvásároltak (erre még visszatérünk.) Budapesten öt üzletük van:
- Aréna
- Budagyöngye
- Mammut
- Váci utca
- Westend
- Az amerikai Evelyn Lauder (1936-2011) bécsi zsidóként menekült Amerikába a nácizmus elől, egyetemi évei alatt ismerkedett meg Estee Lauder fiával, az 1960-as évektől az ő cégének dolgozott. Egy újságcikket olvasva alapította meg 1968-ban a világ első dermokozmetikai márkáját, a Clinique-et. Ugyanott vannak üzleteik, ahol az Estee Laudernek.
- A brit Jo Malone (1963-) 1990-ben alapította meg illatosított cikkeket áruló cégét, 1999-ben eladta az Estee Laudernek, 2011-ben újabb saját márkát alapított Jo Loves néven. 2017-ben nyitották meg egyetlen budapesti üzletüket az Erzsébet téren, de több Douglas-üzletben is megtalálhatóak a parfümjeik.
- A francia Yves Rocher (1930-2009) Franciaország északnyugati régiójában (ahol jelenleg is zajlik a gyártás) tanulta el gyermekkorában egy helyi természetgyógyásztól, hogyan kell virágokból illóolajokat kinyerni, ezeket kezdte postai úton forgalmazni. Ebből nőtte ki magát 1959-ben alapított cége, amit jelenleg unokája vezet. Több, mint 30 üzletük van Magyarországon, ennek több, mint fele Budapesten, úgyhogy fel sem sorolom őket.
- A francia Olivier Baussan (1952-) 1976-ban alapította meg cégét egy kis provence-i szappangyár megszerzésével, amelyben megpróbálta feltámasztani a helyi hagyományos szappangyártást. Ahogy az Yves Rocher-nél, a L'Occitane en Provence-nál is az alap az adott régió. A céget eladta 1992-ben az osztrák üzletembernek, Reinold Geigernek (1947-), ő indította be a nagy terjeszkedést, jelenleg többszáz üzletük van világszerte, ebből egy Szegeden és hat Budapesten:
- Allee
- Aréna
- Árkád
- Mammut
- Váci utca
- Westend