Artúr illatélményei

4711 / Acqua Colonia // Original Eau de Cologne (1792)

2018. szeptember 23. 11:48 - Liberális Artúr

Alkotó: Wilhelm Mülhens
Év: 1792
Származás: Németország
Ár (100 ml): kb. 8 000 Ft
Fő illatjegy: citrom
Illatcsoport: citrusos
Párolgás: enyhe
Évszak: nyár
Napszak: nappal
Honlap: http://www.4711.com/en/#eau-de-cologne
Fragrantica:
https://www.fragrantica.com/perfume/4711/4711-Original-Eau-de-Cologne-3256.html

Története: Az első alkoholalapú parfüm a 14. századi magyar királynévíz volt. Akit érdekel, az Omorovicza árul erre alapozott, saját fejlesztésű arcápoló permetet (20 000 Ft / 100 ml). Ennek a népszerűségét egy Kölnben élő olasz, Farina törte meg, aki 1709-ben megalkotta az addigi nehezebb illatokkal szemben a könnyed, citrusos, bergamott kölnit, és hatalmas sikert aratott vele. És most jön a bonyodalom, amire még em találtam meg a megoldást:

  • Farina cége elvileg jelenleg is üzemel és árulja az eredeti parfümöt (4 500 ft / 100 ml).
  • Egy unokahúg szintén az eredeti recept alapján létrehozta a saját cégét 1806-ban, amit később megvett a Roger & Gallet, így ők is az eredetit árulják (11 000 Ft / 100 ml).
  • De nem ez lett az "igazi" kölni, hanem az 1799-es 4711 (4 000 Ft / 100 ml)

Nem túl romantikus módon a név a lakcímből ered. A parfüm receptjét állítólag egy szerzetes adta át Wilhelm Mülhensnek. Az üvege valóban patinás benyomást kelt, de nem akarok az üvegekkel foglalkozni. Az illatokkal viszont nem tudok... még...

(És most tegyünk egy kis bevezető kitérőt. A parfümök több illatból állnak, amelyek különböző ideig tartanak ki, és nyilván különféleképpen hatnak egymásra, erősthetik, kiemelhetik egymást, elvileg ettől művészet a megfelelő keverésük. Általában fej-, szív- és alapjegyként emlegetik a legelterjedtebb értékelési módszert, azaz azt figyelik, hogy milyen illatok keverednek fújáskor (fej), az első percekben (szív), majd úgy fél órával később (alap). A fejjegyek általában gyorsan párolgó citrusos és gyógynövényes illatok, a szívbe tartoznak a virágos, fűszeres, gyümölcsös illatok, az alapba a fás és balzsamos illatok, de nincs semmi a kőbe vésve. A jegyek után a párolgását és az élettartamát figyelik, illetve mivel szubjektív a műfaj, hogy másoknak mennyire jön be, esetleg hogy milyen alkalmakra való.)

Illata: Mivel még fel sem ismerem az illatokat, elnézést a béna "elemzésért", illetve kezdő vagyok, ezért a legkevésbé sem érdekel, hogy a kifújskor milyen az illata, hiszen jó eséllyel azt rajtam kívül senki nem fogja már érezni, csak az alapjegyeket. Szóval legyetek türelmesek velem, most tanulom. Személy szerint az első fújásnál annyira erős volt a szaga, hogy inkább büdösnek éreztem, amit később valamilyen vegyszerszerű illat váltott fel, de végül édes, enyhén rágógumi-illatúnak éreztem.

Élettartam: Amit mindenki elmond, azt én is megerősíthetem: rövid életű, fújás után 1-2 órával már nem lehet érezni, ruhán picit tovább megmarad.

A szagértő (ha ha) portálok szerint az alapillat citrusos, nappalra való nyáron, enyhén párolog, de nagyon gyorsan.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://arturillat.blog.hu/api/trackback/id/tr9616170858

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása